Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zajęcie dla żebraków

11 maja 2002 | Plus Minus | JM
źródło: Nieznane

STO LAT TEMU URODZIŁ SIĘ JAN KIEPURA

Zajęcie dla żebraków

JACEK MARCZYŃSKI

Jan Kiepura z Martą Eggerth przed "Patrią" (1935 r.)

(C) CENTRUM KULTURY W KRYNICY

Bywa u nas porównywany - talentem i osiągnięciami - do Enrica Carusa, najwybitniejszego tenora XX wieku. Jest w tym sporo przesady. Wystarczyłoby powiedzieć, że Jan Kiepura to najpopularniejszy polski aktor w historii światowego kina. I jedyny Polak, któremu udało się podbić nowojorski Broadway, nawet wówczas, gdy występował w roli Kościuszki. To i tak wystarczający powód do chwały.

Życie Jana Kiepury uświadamiało tysiącom rodaków, że przejście drogą "z nędzy do pieniędzy" jest możliwe. Syn piekarza, chłopiec z Sosnowca, gdzie urodził się 16 maja 1902 roku, zrobił światową karierę, zdobył popularność, miliony i rękę pięknej księżniczki: gwiazdy filmowej Marty Eggerth. A przy tym pozostał sobą, niemal kumplem z sąsiedztwa, który najbardziej lubił śpiewać swojskiego kujawiaka, a zagraniczną żonę wyuczył polskiej kolędy "Wśród nocnej ciszy".

"Mam wszystko: sławę, pieniądze, mercedesy 100 HP - pisał w latach 30. do przyjaciela, Mieczysława Szafrugi - entuzjazm tłumów wielotysięcznych, kobiety, kochanki, odznaczenia, zaszczyty, wszystkie domy Europy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2616

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament