Zajęcie dla żebraków
Zajęcie dla żebraków
JACEK MARCZYŃSKI
Jan Kiepura z Martą Eggerth przed "Patrią" (1935 r.)
(C) CENTRUM KULTURY W KRYNICY
Bywa u nas porównywany - talentem i osiągnięciami - do Enrica Carusa, najwybitniejszego tenora XX wieku. Jest w tym sporo przesady. Wystarczyłoby powiedzieć, że Jan Kiepura to najpopularniejszy polski aktor w historii światowego kina. I jedyny Polak, któremu udało się podbić nowojorski Broadway, nawet wówczas, gdy występował w roli Kościuszki. To i tak wystarczający powód do chwały.
Życie Jana Kiepury uświadamiało tysiącom rodaków, że przejście drogą "z nędzy do pieniędzy" jest możliwe. Syn piekarza, chłopiec z Sosnowca, gdzie urodził się 16 maja 1902 roku, zrobił światową karierę, zdobył popularność, miliony i rękę pięknej księżniczki: gwiazdy filmowej Marty Eggerth. A przy tym pozostał sobą, niemal kumplem z sąsiedztwa, który najbardziej lubił śpiewać swojskiego kujawiaka, a zagraniczną żonę wyuczył polskiej kolędy "Wśród nocnej ciszy".
"Mam wszystko: sławę, pieniądze, mercedesy 100 HP - pisał w latach 30. do przyjaciela, Mieczysława Szafrugi - entuzjazm tłumów wielotysięcznych, kobiety, kochanki, odznaczenia, zaszczyty, wszystkie domy Europy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta