Biednemu bieda?
Biednemu bieda?
ANDRZEJ KORASZEWSKI
Z powodu korupcji lokalnych władz zachodnia pomoc dla krajów najbiedniejszych często nie trafiała do najbardziej potrzebujących. Na zdjęciu: dostawa żywności dla Somalii.
(C) AP
Średnia długość ludzkiego życia wzrasta i to nie tylko w krajach zamożnych. Liczba ludzi umierających z głodu i chorób spowodowanych niedożywieniem systematycznie maleje. To powszechnie dostępne i sprawdzalne dane, które przywołuje Duńczyk Bjorn Lomborg w bardzo głośnej ostatnio na Zachodzie książce "The Sceptical Environmentalist" (Sceptyczny Zielony).
Wykład Lomborga wzbudził szczególne poruszenie zapewne również dlatego, że autor pochodzi "z własnych szeregów" - to nie tylko młody i lewicujący naukowiec; ale i radykalny uczestnik ruchu Zielonych i organizacji Greenpeace.
Czy oznacza to, że "jest lepiej" i możemy spać spokojnie? Nie - nadal ponad 800 milionów ludzi na świecie jest niedożywionych, ale informacja o rzeczywistym stanie rzeczy może nam ułatwić podejmowanie bardziej odpowiedzialnych działań, podczas gdy straszenie apokalipsą wzmaga wyłącznie histerię. Sam fakt, że trend jest pozytywny, a nie negatywny, może być tu istotną wskazówką i pomóc nam ustawić różne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta