Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pokusa antyterroryzmu

11 maja 2002 | Plus Minus | CB

Pokusa antyterroryzmu

CHRISTOPH BERTRAM

Kryzys bliskowschodni ma bezpośrednie znaczenie nie tylko dla dotkniętego nim regionu, ale - patrząc bardziej ogólnie - i dla globalnej "wojny z terroryzmem" prowadzonej pod przywództwem Stanów Zjednoczonych. W wojnie tej odniesiono ważne zwycięstwa, lecz przegrano już - z powodu braku przywództwa USA - jedną batalię: o zdefiniowanie wroga.

Walka z terrorem jest jak walka z cieniem. Przeciwnik zmienia postać i właśnie dlatego piekielnie trudno stawić mu czoła. To prawda, że za każdym razem, gdy terrorysta pozbawia życia niewinnych ludzi w imię realizacji prawdziwego czy wyimaginowanego celu, dokonuje zbrodni. Pobudki terrorystów są różne, lecz żadna ze spraw, której służą, nie usprawiedliwia ich działań.

W większości przypadków - akcji ETA w Hiszpanii, IRA w Irlandii, samobójców podkładających bomby w Palestynie, czeczeńskich buntowników, Tamilskich Tygrysów - terror jest zjawiskiem lokalnym w sensie motywacji, działań i miejsca. Natomiast 11 września...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2616

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament