Większe możliwości, większa konkurencja
Większe możliwości, większa konkurencja
JACEK SOCHA
Zbliża się moment przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i uzyskania dostępu do wspólnego rynku, czyli obszaru, na którym będzie możliwy swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału.
Wspólny rynek powstał w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego państw UE i poprawy ich pozycji konkurencyjnej. Jedną z płaszczyzn integracji jest rynek kapitałowy. Ta integracja perspektywicznie będzie dla nas korzystna, a polski rynek papierów wartościowych jest już do niej właściwie przygotowany.
Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wspólnego rynku UE jest harmonizacja przepisów prawnych. Następuje ona przez włączenie postanowień unijnych dyrektyw do prawa krajowego poszczególnych państw. Dyrektywy dotyczące rynku kapitałowego regulują m.in. takie zagadnienia, jak sporządzanie prospektów emisyjnych przy ofertach publicznych i uznawanie ich przez pozostałe państwa członkowskie; określanie obowiązków informacyjnych spółek, których akcje są dopuszczone do oficjalnych notowań na giełdzie; honorowanie licencji firm inwestycyjnych oraz otwartych funduszy inwestycyjnych na terenie całej wspólnoty; zapewnianie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta