Unia nie chce polskiej stali
Unia nie chce polskiej stali
- Wyjście awaryjne
- Domiar dla dotowanych
- Jak eksporterzy mogą bronić się przed drogim złotym
Komisja Europejska wszczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko importowi z Polski płaskich wyrobów walcowanych ze stali krzemowej. To już trzeci przykład nałożenia karnych ceł na polskie produkty stalowe.
Polski dyplomaci wyrazili wczoraj oburzenie z powodu decyzji Brukseli. Wskazali, że rząd finalizuje obecnie porozumienie z Komisją w sprawie restrukturyzacji 19 hut. Polska zgodziła się na zasadnicze ograniczenie mocy produkcyjnych zakładów, aby otrzymać zgodę KE na udzielenie hutom pomocy publicznej. Jednak wstrzymanie eksportu kolejnych wyrobów stalowych do Unii bardzo utrudni przywrócenie rentowności zakładom.
Ze skargą na polskich eksporterów wystąpiło unijne stowarzyszenie producentów stali Eurofer. Wskazało, że polscy producenci eksportowali wspomniane wyroby po cenach o 12 proc. niższych od stosowanych na rynku krajowym, przez co w latach 1998-2001 ograniczyli o 6,4 proc. udział unijnych producentów na rynku krajów "15" i zmniejszyli o 9,9 proc. ich obroty.
Argumenty te odrzuca Stalprojekt, zajmujący się sprzedażą wyrobów ze stali krzemowej, wskazując, że eksportowane do Unii
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta