Wściekła, dumna i samotna
(C) GAMMA
Wściekła, dumna i samotna
BEATA ZUBOWICZ
Mówiono o niej "Torquemada magnetofonu", największa dziennikarka drugiej połowy XX wieku, klasyk wywiadu politycznego. Kilka lat milczała. Wróciła głośnym tekstem "Wściekłość i duma", który wprawił w osłupienie europejskich intelektualistów. Orzeczono, że podżega do nienawiści rasowej. Niedawno ponownie wzbudziła kontrowersje.
"Uważam za haniebne, że we Włoszech organizuje się pochody indywiduów, którzy przebrani za kamikadze wykrzykują niegodziwe obelgi przeciwko Izraelowi, wznosząc fotografie izraelskich przywódców z domalowanymi swastykami, podsycają w ludziach nienawiść do Żydów (...). Czując obrzydzenie do antysemityzmu wielu Włochów, wielu Europejczyków, wstydzę się tej hańby, która ogrania mój kraj i Europę. I nawet gdyby wszyscy inni mieszkańcy tej planety myśleli inaczej, ja i tak będę myślała w ten sposób" - napisała w tekście "O antysemityzmie" opublikowanym kilka tygodni temu we włoskim tygodniku "Panorama".
To ostatnie zdanie chyba najtrafniej określa jej osobowość. Bo Oriana Fallaci, dziś schorowana 73-letnia kobieta, wymyka się prostym kwalifikacjom. Zdeklarowana ateistka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta