Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spisz się jak Polak

17 maja 2002 | Magazyn | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Cywilizacja

Spisz się jak Polak

Podczas spisu powszechnego w 1950 roku

FOT. (C) ADM

Nie mogłem obywatelce z ulicy Pańskiej wpisać podawanego przez nią zawodu: "prostytutka" (bo w PRL prostytutek z definicji nie było), w związku z czym wpisałem: "jest na utrzymaniu znajomych". Ona przytomnie poprawiła to na: "nieznajomych". - EDMUND SZOT

W TEGOROCZNYM SPISIE weźmie udział około 200 tys. rachmistrzów spisowych, którzy spędzą w naszych domach po około 3 kwadranse, a w gospodarstwach rolnych około półtorej godziny. Wszystko, co im powiemy, jest objęte tajemnicą spisową i nie może być wykorzystane dla żadnych innych celów (np. podatkowych). W spisie nie idzie o ocenę kondycji obywatela X czy Y, ale o ocenę kondycji całego polskiego społeczeństwa.

Efekty spisywania się ludność odczuwała już w zamierzchłych wiekach, gdyż z wielu czysto praktycznych względów wiarygodne informacje o poddanych były władcom niezbędne.

- Najstarsze informacje o spisach ludności pochodzą z Chin - mówi rzecznik prasowy prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Wiesław Łagodziński. - Spisy przeprowadzano także regularnie w starożytnym Egipcie, w Asyrii i Babilonii. Rejestrowali swoją ludność Rzymianie, między innymi dla potrzeb systemu osadnictwa. Znacznie mniejszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2621

Spis treści
Zamów abonament