Pokolenie III Rzeczypospolitej
Pokolenie III Rzeczypospolitej
BRONISŁAW WILDSTEIN
Można zgodzić się z Jackiem Czabańskim, że fundamentalnym (choć nie jedynym) źródłem bolączek III Rzeczypospolitej jest dominujący udział państwa w gospodarce i życiu społecznym. Natomiast z werwą sformułowana teza, że jest to wynik świadomych działań dawnej opozycji, która w ten sposób zabezpieczała sobie władzę, wydaje się dalekim uproszczeniem.
Liczne trafne spostrzeżenia i analizy w teście Czabańskiego deformowane są przez pokoleniowy punkt widzenia. Jego akcentowanie niekiedy wręcz utrudnia rozpoznanie rzeczywistości. Inna sprawa, że obserwator tego, co dzieje się w naszym kraju (nawet w wieku negatywnych bohaterów Czabańskiego), coraz bardziej dojmująco pojmuje, dlaczego Żydzi po ucieczce z Egiptu aż czterdzieści lat błąkać musieli się po pustyni i dlaczego tak istotne było, aby do Ziemi Obiecanej przybyło pokolenie nieuformowane przez niewolnictwo.
Walka o władzę
Czabański widzi rzeczywistość III Rzeczypospolitej w kategoriach walki o władzę. Jest to podejście dopuszczalne, choć jak zawsze w wypadkach tego typu modeli prowadzące do uproszczeń. W tym wypadku autor uproszczenia potęguje, przyjmując istnienie jednej pokoleniowej grupy interesu ("wywodzących się zarówno z obozu PZPR, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta