Jeszcze czy już
Jeszcze czy już
STANISŁAW GRONOWSKI
Jeśli ustawy zmieniające lub uchylające poprzednie regulacje właściwie normują problematykę prawa międzyczasowego, nie ma większych wątpliwości, jakie przepisy: stare czy nowe, trzeba w danej sprawie zastosować. Niestety, takich norm zabrakło w ustawie z 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. nr 122, poz. 1319; dalej: u.k.k.).
Ograniczono się jedynie do zamieszczenia art. 113. Zgodnie z nim postępowania wszczęte na podstawie przepisów ustawy z 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów prowadzi się na podstawie przepisów u.k.k. Na dodatek orzecznictwo Sądu Antymonopolowego (SA) w kwestii stosowania art. 113 u.k.k. nie jest jednolite. Nie ma też jeszcze stosownych orzeczeń Sądu Najwyższego, który rozpoznaje kasacje od wyroków SA.
W orzecznictwie SA zauważa się dwa sposoby stosowania art. 113 u.k.k. I tak, świetle wyroku z 12 grudnia 2001 r. (XVII Ama 1/01) przepis ten uzasadnia stosowanie zarówno przepisów proceduralnych, jak i materialnoprawnych zawartych w u.k.k. Ponadto obejmuje on etap postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta