Nostalgia za pamięcią
Nostalgia
Pamięć, nostalgia, wymazywanie - ulubiony temat historyków i pisarzy. Właściwie zaś każdego myślącego człowieka: pamięć to dobro osobiste. Wymaga jednak konfrontacji z historią. Wymazywanie, czyszczenie pamięci to rzecz ryzykowna, prowadząca nawet do zafałszowania historii. Pół biedy, gdy to dotyczy jednostki, gorzej, gdy robimy to zbiorowo - w odświeżonej w ten sposób historii pojawiają się mity nowego narodu. Wiedzą to ci, którzy po 1945 roku nie mogli poznać swego "kraju lat dziecinnych", nową wersję jego dziejów poprawiono bowiem zgodnie z obowiązującą doktryną.
Takie pozbawienie ojczyzny sprawia, że zaczyna się ją postrzegać inaczej, lepiej. Okazuje się, że przedtem nie wszystko było takie złe. Podświadomie bronimy jej dobrego imienia, nie pozwalamy na jej demonizowanie - nawet jeśli życie w niej było okropne, reżim nieludzki, a upodlenie powszechne. "Ciekawe, że chociaż nostalgia oznacza zdolność przypominania sobie, nostalgia za komunizmem wiąże się z zapominaniem - pisze rumuńska poetka Simona Popescu w tomie ČNostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmemÇ. - Im większa amnezja, tym większa nostalgia."
A więc typowa "nostalgie de la boue", tęsknota za rynsztokiem? Nie. Tęsknimy nie do życia w tym ustroju, a do tego, co w komunistycznych czasach było upragnione. Czyli zakazane....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta