Jaki kurs? Płynny
Jaki kurs? Płynny
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Rz: Przyjechał pan do Polski w samym środku publicznej debaty o niezależności NBP. Czy taki konflikt między rządem a bankiem centralnym jest specyficzny dla Polski?
ERNST WELTEKE: Nie zdawałem sobie sprawy, że przyjeżdżam w czasie takiej dyskusji. Ustaliliśmy termin mojej wizyty miesiąc temu, wtedy nie miałem pojęcia, co się wydarzy.
Nie chciałbym ingerować w wewnętrzne sprawy Polski i oceniać tej dyskusji. Mogę tylko powiedzieć o doświadczeniach niemieckiego banku centralnego. Niezależność Bundesbanku, z powodów historycznych, zawsze miała wielkie poparcie społeczne. Dzięki temu mógł zbudować tak ogromne zaufanie do waluty. I stał się modelem dla tworzonego banku centralnego Europy. Z tego modelu wypływają kryteria z Maastricht, obowiązujące dla krajów aspirujących do unii walutowej. Jednym z nich jest polityczna niezależność banku centralnego.
NBP zdołał obniżyć inflację do około 3 procent. Czy powinniśmy być już z tego zadowoleni, czy dalej walczyć z inflacją?
Kiedy spojrzymy na historyczne dane inflacyjne, nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta