Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótsza praca, urlopy i zwolnienia

25 maja 2002 | Ekonomia | PA a.mac
źródło: Nieznane

Przemysł okrętowy Co czwarty zatrudniony zagrożony wypowiedzeniem

KOMENTARZ: Duże bankructwo, wielka katastrofa

Krótsza praca, urlopy i zwolnienia

PIOTR ADAMOWICZ,

ADAM MACIEJEWSKI,

W dużych 16 firmach kooperujących ze stoczniami, z powodu dotychczasowych kłopotów Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Gdynia, spośród 8,8 tys. zatrudnionych zostało zwolnionych lub wysłanych na przymusowe urlopy 2,2 tys. osób, czyli 25 proc. załóg. Jeśli taka sytuacja powtórzy się u wszystkich polskich dostawców, którzy zatrudniają w sumie 55 tys. osób, liczbę zwalnianych można szacować na 14 tys. osób.

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Gospodarki przekaże rządowi szczegółowy raport dotyczący możliwych redukcji zatrudnienia w sektorze stoczniowym w związku z kłopotami Stoczni Szczecińskiej. W kwietniu przedstawiciele kilkunastu firm wysłali do resortu list, w którym wskazywali, że zagrożonych jest 55 tys. miejsc pracy. Z informacji uzyskanych w 16 dużych przedsiębiorstwach, w tym także znajdujących się wśród sygnatariuszy listu, wynika, że tylko 5 z nich nie zamierza zmniejszać załogi. Reszta przeprowadza zwolnienia grupowe, zwykłe redukcje lub wysyła pracowników na przymusowe urlopy. Ogółem z przemysłem stoczniowym współpracuje ok. 700 firm. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2628

Spis treści
Zamów abonament