Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orlęta dla Ukrainy

25 maja 2002 | Plus Minus | RŻ
źródło: Nieznane

CZYM MÓGŁBY BYĆ CMENTARZ LWOWSKI

Orlęta dla Ukrainy

RAFAŁ ŻEBROWSKI

Odbudowany Cmentarz Orląt Lwowskich nie odzyskał przedwojennego kształtu. Ukraińcy nie zgodzili się m.in. na przywrócenie kolumnady (zdjęcie z 1941 r.)

(c) OŚRODEK KARTA

Wbrew pozorom, decyzja władz samorządowych Lwowa w sprawie Cmentarza Orląt nie jest oburzająca. Ja, dziecko lwowskie urodzone w diasporze, miałem bowiem też bardzo duże wątpliwości, czy należy się zgadzać na otwarcie owej nekropolii w kształcie, jaki został uzgodniony w efekcie wielu kompromisów między oficjalną (czyli rządową) stroną polską i ukraińską.

Tak, to prawda, jestem potomkiem obrońców Lwowa, ale to nie jest najważniejsze. Zniekształcona forma restaurowanego cmentarza oburza mnie przede wszystkim ze względów estetycznych. Dzieło, podówczas studenta piątego roku wydziału architektury Rudolfa Indrucha (z pochodzenia bynajmniej nie Polaka), jest przede wszystkim dziełem sztuki i to wybitnym. Nie jest to tylko miejsce obarczone polskimi sentymentami, czy też raczej resentymentami, jak próbują nam insynuować ukraińscy nacjonaliści. To jest przede wszystkim stanowiące integralną całość dzieło sztuki. Wchodzą w jego skład wszystkie elementy architektoniczne, rzeźbiarskie oraz szata roślinna (zaprojektowana przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2628

Spis treści
Zamów abonament