Niepewność przedsiębiorcy i rynek pracy
Niepewność przedsiębiorcy i rynek pracy
STEFAN DUNIN-WĄSOWICZ
Wiele mówi się ostatnio o znaczeniu elastyczności na rynku pracy dla zmniejszania bezrobocia i dla rozwoju. Choć wiele proponowanych zmian jest koniecznych, to nie można się ograniczać tylko do nich.
Perspektywicznie bowiem rozwój gospodarczy - a także poziom zatrudnienia - w największym stopniu zależy od tego, czy kraj jest w stanie opracowywać i stosować innowacyjne rozwiązania.
Ekonomiści często uważają, że powodem tego, iż stopa bezrobocia w Europie Zachodniej jest niemal dwukrotnie większa niż w USA, jest w dużej mierze właśnie różnica w elastyczności rynku pracy. Można by wiec wnioskować, że jeżeli dałoby się w Europie osiągnąć takie samo liberalne otoczenie - zmniejszenie ochrony pracownika, obniżenie obowiązków pracodawcy - to i bezrobocie spadłoby z 10 do 5 proc. Tak mogłoby być teoretycznie, jeśli przyjmiemy, że u podłoża problemu leży rzeczywiście elastyczność rynku pracy.
W Polsce stopa bezrobocia jest dwa razy większa niż w Europie Zachodniej. Czy i w tym wypadku można powiązać to z różnicą w elastyczności rynku pracy? Oczywiście nie, gdyż miejsca pracy są w Polsce chronione mniej niż w wielu krajach Unii Europejskiej. Przyczyny znajdują się więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta