Teczki goryczy
Teczki goryczy
Komitet strajkowy Stoczni Szczecińskiej, styczeń 1971 r. W trzecim rzędzie od góry, czwarty od prawej Edmund Bałuka. W drugim rzędzie od góry, trzeci od prawej Marian Jurczyk.
FOT. STOWARZYSZENIE SPOŁECZNE GRUDZIEŃ '70/STYCZEŃ '71
Zajrzeli do teczek i są rozczarowani. Nie poznali nazwisk donosicieli i funkcjonariuszy. Materiały są ocenzurowane, pełne zamazanych fragmentów. Jednym słowem - zamęt.
Do Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN ponad 10 500 osób złożyło wnioski o zapoznanie się z materiałami, jakie na nich zgromadziły komunistyczne służby specjalne. Już z wielu wniosków można się zorientować, że na daną osobę kompletowano materiały. Niestety, wiele dokumentów zostało zniszczonych albo nie można ich odszukać. Napływają też wnioski od osób, które nigdy nie były aresztowane. Uważają jednak, że miały kłopoty w pracy, nie awansowały i że "zawdzięczają" to donosom napływającym na nie do SB. Materiałów na ten temat w zbiorach IPN nie ma. Jest też grupa wnioskodawców snująca dość fantastyczne opowieści, mało wiarygodne. Pracownicy biur IPN w tych wypadkach prowadzą dość delikatne rozmowy.
W kartotekach przejętych z UOP jest kilka milionów kart. Jednej osobie może być poświęcona jedna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta