Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie zaprzedani

08 czerwca 2002 | Plus Minus | AN
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PIERWSZA POLSKA LUSTRACJA

Ludzie zaprzedani

ANDRZEJ NIEUWAŻNY

Generał Kuruta nadzorował Wyższą Tajną Policję

DZIAŁ IKONOGRAFII BIBLIOTEKI NARODOWEJ

Niekończąca się epopeja lustracyjna przypomina, że lustracja "żywi się" historią. Sama jednak lustracja uważana jest za twór naszych czasów i bodaj nie szukano precedensów historycznych. Owszem, wiemy, że na zakrętach historii szukano "szpiegów" i nawet ich karano, ale ze względu na okoliczności i brak dokumentów - nie były to systematyczne akcje piętnujące osoby świadomie szkodzące własnemu narodowi czy środowisku.

Oba wielkie przełomy historii Polski XX w. rzeczywiście obyły się bez lustracji... Odradzająca się po 1918 r. Rzeczpospolita nie była zainteresowana wywlekaniem dwuznacznych, a nieuniknionych kontaktów działaczy niepodległościowych z tajnymi służbami państw zaborczych - zresztą większość dokumentów pozostała poza granicami. Piłsudczycy rozstrzygali rachunki przez odsunięcie osób oskarżanych o zbyt bliskie kontakty ze służbami austriackimi (gen. Roja), a "zniknięcie" po zamachu majowym gen. Zagórskiego, byłego oficera austriackiego wywiadu nadzorującego Legiony, też pewnie posłało do grobu jakieś tajemnice. Na pokoleniu niepodległościowym ciążył dramat pisarza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2639

Spis treści
Zamów abonament