Długa likwidacja
Składnica Księgarska dwa lata po upadku
Długa likwidacja
Ponad dwa lata temu, 29 grudnia 1992 roku, ogłoszono likwidację Składnicy Księgarskiej -- największego wówczas dystrybutora książek w kraju. Zadłużenie Składnicy wobec wydawców sięgało wówczas 20 milionów zł (200 miliardów dawnych złotych) -- do dzisiaj pieniądze te nie zostały wypłacone. Proces likwidacji trwa, tyle że Składnica jest już dzisiaj nie liczącą się na rynku firmą. Jej roczne obroty sięgają dzisiaj ok. 4 mln złotych (40 mld) , a tyle osiąga dobrze prosperująca księgarnia.
Przez wiele lat prawie cały obieg książki w kraju przechodził przez Składnicę Księgarską. W najlepszych latach firma zatrudniała ponad 1500 osób, miała własną drukarnię, sieć magazynów i oddziały we wszystkich dużych ośrodkach naukowych w kraju. Dobra passa trwała do 1990 roku. Zdaniem wieloletniego dyrektora SK Bronisława Palimąki, upadek nastąpił wskutek utraty płynności finansowej po zaciągnięciu wysokooprocentowanych kredytów na modernizację przedsiębiorstwa.
Innego zdania jest syndyk masy upadłościowej SK Tadeusz Żochowski: -- Firma nie przystawała do nowej sytuacji na rynku książki. Nigdy nie była przedsiębiorstwem handlowym. Nie prowadzono badań rynku, a 80 proc. zatrudnionych było magazynierami. Składnica nie zajmowała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta