Zapóźnione przedsiębiorstwa
Za mało nowych wyrobów i technologii
Zapóźnione przedsiębiorstwa
Lata transformacji gospodarczej nie zostały wykorzystane do silnego unowocześnienia naszego przemysłu. Zbyt mały odsetek przedsiębiorstw wprowadza systematycznie nowe wyroby i technologie, co świadczy o ich niskiej innowacyjności. Przeszkodą jest przede wszystkim brak pieniędzy, zbyt drogi kredyt oraz niepewność zbytu wynikająca również z braku rozeznania potrzeb rynkowych.
Z badań przeprowadzonych przez GUS w 2, 5 tys. przedsiębiorstw wynika, że w latach 1990-1993 za silnie innowacyjne można było uznać tylko 16, 2 proc. Taki właśnie odsetek firm wprowadza u siebie co najmniej 4 innowacje w roku. Grupa określana jako średnioinnowacyjna (3 innowacje rocznie) stanowiła 19, 4 proc. Pozostali, łącznie ponad 64 proc. to przedsiębiorstwa słabo i niskoinnowacyjne, w których nowe wyroby czy technologie pojawiają się rzadko. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta