Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieobecny zbrodniarz

05 stycznia 1995 | Świat | RM

Prezydent Meles Zenawi zdobywa punkty dzięki procesowi przeciw czerwonym władcom Etiopii z lat 1974 -- 1991

Nieobecny zbrodniarz

Ryszard Malik

"Pułkownik Mengistu Hajle Mariam" -- zawołał przewodniczący sądu, zwracając się w stronę ławy oskarżonych. "Nieobecny" -- odpowiedział prokurator. Tak w stolicy Etiopii zaczął się jeden z największych procesów tego wieku. Na wielkiej sali b. Ministerstwa Planowania, na której suficie są nadal sierp i młot, zasiadło ponad tysiąc oskarżonych. Są to byli czerwoni władcy tego państwa, którzy podczas siedemnastu lat swych rządów pozbawili życia ponad sto tysięcy ludzi, stosowali tortury, używali czołgów przeciw protestującym, bombardowali nieposłusznych i niezadowolonych wieśniaków, rozkradali zagraniczną pomoc dla głodujących.

Proces, przygotowywany z wielkim trudem przez trzy lata ze względu na rozmiary i skalę zbrodni dokonanych przez Mengistu oraz jego podwładnych, jest porównywany do słynnego procesu w Norymberdze. Być może też doświadczenia etiopskich sędziów zostaną wykorzystane przy osądzeniu innych ludobójców.

Czerwony cesarz

Główny oskarżony płk Mengistu nie pojawił się na procesie. W bogatej willi w Gun Hill, dzielnicy rezydencji w Harare, pilnie śledzi losy b. ministrów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 367

Spis treści
Zamów abonament