Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys prezydentury lub państwa

05 stycznia 1995 | Gazeta | GS

Politycy o konfliktach w 1994 roku

Kryzys prezydentury lub państwa

W ostatniach dniach 1994 roku głośno było o konfliktach między parlamentem, koalicją rządową a prezydentem. Prezydenckie weto dotyczące ustawy budżetowej, konflikty wokół obsadzenia stanowiska ministra obrony narodowej, seria konfliktów związanych z działalnością Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wreszcie cała seria sporów kompetencyjnych skłania do zastanowienia się, czy w 1994 roku nie doszło do kryzysu państwa i jego instytucji. Z tym pytaniem "Rzeczpospolita" zwróciła się do kilku polityków.

Działania podporządkowane reelekcji

Jerzy J. Wiatr z SLD uważa, że nie można mówić o kryzysie instytucji państwowych, lecz jedynie o kryzysie prezydentury w jej dotychczasowym kształcie. Jego zdaniem wynika on ze zbliżającego się końca kadencji. -- Prezydent ma świadomość, że jego pozycja jest coraz słabsza. Teraz działania głowy państwa są podporządkowane reelekcji -- powiedział. -- Obecny stan prawny byłby dobry, gdyby między prezydentem i większością parlamentarną panowała zgoda.

Pojawiła się ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 367

Spis treści
Zamów abonament