Jak należy korygować
Dokumenty ubezpieczeniowe - część druga
Jak należy korygować
Reforma ubezpieczeń społecznych nałożyła na płatników składek nowe obowiązki związane z wypełnianiem i przekazywaniem do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Od 1 stycznia 1999 r. muszą to robić wszyscy przedsiębiorcy (pracodawcy, zleceniodawcy itd.). Dziś przedstawiamy drugą część wskazówek, jak prawidłowo wywiązać się z tych zadań.
Korekta dokumentów zgłoszeniowych ubezpieczonych
Korekta bloku I "Dane organizacyjne":
- W razie niewypełnienia żadnego pola w bloku I w dokumencie zgłoszeniowym ubezpieczonego, pole to (podobnie jak w zgłoszeniach płatnika składek) zostaje uzupełnione systemowo jako zgłoszenie do ubezpieczeń. Jeżeli jednak korekta systemowa nie jest zgodna z intencją płatnika, ten powinien złożyć prawidłowy dokument.
- Gdy dane organizacyjne zostały źle wypełnione: zamiast zgłoszenia do ubezpieczeń zaznaczono zmianę/korektę, należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument w trybie zgłoszenia.
- Jeżeli w bloku I wypełniono kilka pól, trzeba ponownie przekazać prawidłowy dokument (z zaznaczeniem odpowiedniego pola w bloku I).
UWAGA! Jeżeli zmiana/korekta dotyczyła kodu: zawodu, pracy górniczej, pracy w szczególnych warunkach lub wymiaru czasu pracy,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta