Nowe wcielenie starego zła
Nowe wcielenie starego zła
PER AHLMARK
Dlaczego tak wielu ludzi, którzy przeżyli holokaust, wyczuwa zagrożenie antyżydowskimi nastrojami, zanim te przybiorą dostrzegalną formę? Otóż, dlatego, że przekonali się, w jaki sposób pozornie "niewinne" insynuacje przekształcają się w oskarżenia; wiedzą także, że oskarżenia potrafią przerodzić się w dyskryminację, którą wkrótce usankcjonuje ustawa - a wówczas rozpętuje się histeria. Ci, którzy przeżyli, biją na alarm, ponieważ są świadomi, o jaka stawkę toczy się gra. W ten sposób umacniają nasze systemy demokratyczne jak nikt inny. Słuchamy tych, którzy przeżyli, dla własnego przetrwania.
O potrzebie słuchania świadczą wyniki pierwszej tury prezydenckich wyborów we Francji. Pamiętajmy jednak, że to nie tylko demagodzy pokroju Jean-Marie Le-Pena, czy inni europejscy prawicowi ekstremiści spod ciemnej gwiazdy podżegają do awantur.
W XX w. zdarzało się, że ludzie, uważający się za "intelektualistów", stawali się sympatykami faszyzmu lub komunizmu, nie wstępując formalnie do politycznych partii opartych na tych ideologiach. W XXI w. - w środowisku "gadajacych klas" związanych ze środkami masowego przekazu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta