Przychody czy kapitał własny
ABC rachunkowości
Przychody czy kapitał własny
W /a/rz/2002/06/20020627/200206270009.html">poprzednim odcinku ABC rachunkowości wyjaśnialiśmy istotę przychodów. Dziś poruszymy problem ujmowania skutków finansowych specjalnych transakcji - transakcji z właścicielem kapitału. Przy okazji pokażemy możliwe sposoby ujęcia przychodów w rachunkowości.
Powróćmy do jednego ze źródeł przychodów, jakim jest przyrost aktywów i spróbujmy określić, jaki przyrost aktywów jest, a jaki nie jest przychodem w przypadku transakcji wnoszenia kapitału.
Ustawodawca w definicji przychodów podkreśla, że nie jest przychodem taki wzrost aktywów, który prowadzi do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru przez "wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli".
Na tym tle rodzą się wątpliwości, czy transakcje z właścicielem, polegające na wnoszeniu do jednostki kapitału, mogą w określonych sytuacjach spowodować powstanie przychodu, a jeśli tak, to czy będzie to przychód wynikowy, czy kapitałowy. Niestety, /a/rz/2002/05/20020522/200205220188.html">ustawa o rachunkowości nie daje jednoznacznej odpowiedzi na te pytania.
Przykład
Pokażmy problem na przykładzie. Załóżmy, że właściciel wnosi kapitał w postaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta