Komu przysługuje, a komu nie
Zwrot VAT dla zakładów pracy chronionej
Komu przysługuje, a komu nie
Przedsiębiorca prowadzący zakład pracy chronionej, który nie wybrał zwolnienia z VAT, ma prawo do ubiegania się o bezpośredni zwrot całości lub części tego podatku, w zakresie działalności zakładu. Zwrot następuje na warunkach określonych w art. 14a ustawy o VAT. Niestety, nie zostały one sformułowane wystarczająco przejrzyście, stąd wątpliwości organów podatkowych i podatników dotyczące przysługiwania zwrotu w określonych sytuacjach.
Jak ustalić kwotę zwrotu
Zakład pracy chronionej najpierw musi wpłacić nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym na konto urzędu skarbowego, tak jak każdy inny podatnik VAT. Następnie może odzyskać uprzednio zapłacony podatek w formie zwrotu. Wysokość tego zwrotu wyznacza iloczyn liczby osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej lub zakładzie aktywności zawodowej (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) oraz najniższego wynagrodzenia pracowników, ogłoszonego na podstawie kodeksu pracy. Do wyliczeń przyjmuje się najniższe wynagrodzenie obowiązujące w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc rozliczeniowy.
Wysokość zwrotu uzależniona jest też od stopnia niepełnosprawności pracowników. W przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych zaliczonych do:
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta