Zatajony testament
Zatajony testament
Jeśli spadkobierca zataił testament, to jego z kolei spadkobiercy nie mogą domagać się zmiany postanowienia, w którym sąd stwierdził nabycie spadku przez tegoż i wydania nowego, uwzględniającego ostatnią wolę wyrażoną w zatajonym testamencie.
Przepis art. 679 § 1 kodeksu postępowania cywilnego dopuszcza weryfikację postanowienia stwierdzającego, że dana osoba czy osoby (w takiej to a takiej części) uzyskały spadek po konkretnym spadkodawcy (z mocy przepisów ustawowych albo na podstawie testamentu). Może to wynikać np. z testamentu ujawnionego z różnych względów dopiero po wydaniu postanowienia. Dowodzi się tego tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. W ten jedynie sposób można obalić domniemanie zapisane w art. 1025 kodeksu cywilnego , że osoba, która uzyskała postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, jest spadkobiercą.
Zgodnie z art. 679 § 1 zdanie drugie k. p. c., ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może żądać zmiany postanowienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta