Od 1 lutego 1995 r. -- otwarta do podpisu
Konwencja o ochronie mniejszości narodowych
Od 1 lutego 1995 r. -- otwarta do podpisu
Marek Antoni Nowicki
Wszystko wskazuje na to, że w europejskim systemie praw człowieka pojawi się niebawem nowy instrument ochrony praw mniejszości narodowych. Podczas szczytu głów państw i szefów rządów państw Rady Europy w październiku 1993 r. w Wiedniu postanowiono podjąć prace nad ramową konwencją, która określałaby podstawowe jej zasady.
Po roku konwencja jest gotowa. Jej oficjalna nazwa w języku angielskim: "Framework Convention for the Protection of National Minorities". Komitet Ministrów Rady Europy przyjął 10 listopada tekst Konwencji. Ma ona być otwarta do podpisu 1 lutego 1995 r. Jeśli szybko zostanie ratyfikowana, będzie prawdopodobnie pierwszą międzynarodową konwencją chroniącą prawa mniejszości narodowych. Istniejące bowiem dokumenty ONZ oraz KBWE w tej dziedzinie nie mają waloru prawnomiędzynarodowego.
Konwencja w art. 1 stanowi, iż ochrona mniejszości narodowych oraz praw i wolności należących do nich osób jest integralną częścią międzynarodowej ochrony praw człowieka. Jej postanowienia powinny być stosowane w dobrej wierze, w duchu zrozumienia i tolerancji oraz zgodnie z zasadami dobrego sąsiedztwa i współpracy państw (art. 2) .
Każda osoba należąca do mniejszości narodowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta