Standard tatami
Mieszkanie po japońsku
Standard tatami
Zafascynowani przez dziesięciolecia trwającym japońskim "cudem gospodarczym", nie mającym precedensu w historii gospodarczej świata, mniej wiemy na temat stopy życiowej Japończyków, której ważnym wyznacznikiem jest standard mieszkaniowy.
Tymczasem okazuje się, że priorytet dla inwestycji służących przyspieszeniu rozwoju gospodarczego sprawił, że rozmiary budownictwa mieszkaniowego nie były imponujące jak na supermocarstwo ekonomiczne, ludność zaś mieszkała w relatywnie niekorzystnych warunkach. Jednak rosnące możliwości gospodarcze i aspiracje mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni zaowocowały w końcu radykalnym zwiększeniem wolumenu budownictwa mieszkaniowego. "Przyspieszenie mieszkaniowe", zapoczątkowane w końcu lat 60. , ciągle trwa, choć jego rozmach ostatnio nieco zmniejszył się.
W ciągu ostatnich trzech dekad inwestycje mieszkaniowe stanowiły średnio blisko 20 proc. całości inwestycji, przekraczając w latach hossy mieszkaniowej 25 proc. Z kolei udział budownictwa mieszkaniowego w łącznych rozmiarach produkcji budowlanej stale oscylował około połowy jej wartości.
Zakres "przyśpieszenia mieszkaniowego" spektakularnie przedstawiają dane o liczbie budowanych mieszkań. O ile w 1960 r. rozpoczęto budowę 0, 5 mln, to w 1965 r. już 0, 9 mln, a począwszy od 1970 r. realizowano na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta