Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kulinaria XXI stulecia

10 stycznia 1995 | Nauka i Technika | ZW

Kulinaria XXI stulecia

Biotechnolodzy Europy i USA wciąż spierają się o to, do jakiego stopnia w otwartym terenie można eksperymentować ze zmienionymi genetycznie roślinami uprawnymi i mikroorganizmami, tymczasem w krajach rozwijających się tego rodzaju próby prowadzone są bez żadnych ograniczeń. Sprawa nabrała rumieńców dopiero niedawno, kiedy okazało się, że specjaliści ze świata drugiej kategorii są nie mniej zaawansowani w wielu badanich niż ich zachodni koledzy.

Z pracami tymi od dawna wiązane są duże nadzieje. Wiadomo, że udane modyfikacje genetyczne mogą znacznie poprawić plony i wpłynąć na wzrost produkcji żywności. Zmiana tylko jednego genu może sprawić, że produkty rolne znacznie dłużej będzie można przechowywać i zmniejszyć straty. Przykładem jest nie gnijąca odmiana pomidorów, wprowadzona na rynek amerykański przez firmę Calgene z Kalifornii. Ale nie przemyślane manipulacje genetyczne stwarzają też poważne zagrożenia dla ludzi i środowiska, których odległych konsekwencji nie sposób przewidzieć.

Wojna Północ-Południe

To dlatego uczeni od wielu lat debatują nad tym, co w genotechnologii jest dozwolone, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 372

Spis treści
Zamów abonament