Z mocy prawa - po pięciu latach, nas podstawie decyzji urzędu - po trzech
Przedawnienie w wyrokach NSA
Z mocy prawa - po pięciu latach, na podstawie decyzji urzędu - po trzech
Tydzień temu pisaliśmy o pechowej sytuacji jednej z firm, która nie dość, że ze względu na termin przedawnienia nie może odzyskać niesłusznie zapłaconego podatku, to jeszcze, na skutek zmian w przepisach, nie może otrzymać odszkodowania z tego tytułu. Z kolei jeden z naszych ekspertów wyjaśniał, w jaki sposób dochodzi do przedawnienia zaległości podatkowych i czym różni się ono od przedawnienia terminu do wydania decyzji ustalającej podatek. Na różnice te wskazują również sędziowie. Przedstawiamy tezy i fragmenty uzasadnień ważniejszych wyroków, jakie zapadały w sprawie przedawnień.
Wyrok NSA - Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie z 24 marca 1999 r. (SA/Sz 912/98)
1. Zgodnie z przepisem art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek wpłacenia zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły obowiązek zapłacenia podatku.
2. Zobowiązanie podatkowe w tym podatku powstaje przez samoopodatkowanie się podatnika (z mocy prawa), a nie przez decyzję konstytutywną organu podatkowego, i tym samym do takich zobowiązań ma zastosowanie termin przedawnienia z art. 70 § 1 ordynacji podatkowej.
Wyrok NSA - Ośrodek Zamiejscowy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta