Wierzyciel z pełnomocnictwem; Transakcja bardziej pewna
- Opłata skarbowa od weksla: Wierzyciel z pełnomocnictwem
- Kiedy zadatek, kiedy zaliczka: Transakcja bardziej pewna Opłata skarbowa od weksla
Wierzyciel z pełnomocnictwem
Prawo wekslowe pomija wprawdzie tę kwestię, tzn. dla samej ważności weksla nie jest konieczne jej uiszczenie, ale ustawa o opłacie skarbowej i rozporządzenie wykonawcze ministra finansów regulują, kto, komu i ile jest od takiego papieru winien. Wydawać by się więc mogło, że problem opłaty skarbowej od weksla jest marginalny, tymczasem czytelnicy mają kłopoty, których nie przewidzieli.
Praktyka nie jest jednolita, gdy chodzi o wnoszenie opłaty. Zarówno przedsiębiorcy kupujący i sprzedający towary w kraju i za granicą, jak i spółki działające na rynku finansowym spotykają się z rozmaitymi wymaganiami zarówno banków, jak i organów podatkowych właściwych w sprawach opłaty skarbowej, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, działających przez swoich urzędników. - Ile powinno się płacić od weksla in blanco? - pytają czytelnicy. Od początku zeszłego roku, zgodnie z załącznikiem do ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 86, poz. 960), od weksla nie wymieniającego sumy wekslowej od każdych pełnych rozpoczętych 100 zł zobowiązania pieniężnego zabezpieczonego
...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta