Pionierzy planetarnej obrony
Pionierzy planetarnej obrony
ŁUKASZ KANIEWSKI
Polscy naukowcy tworzą wyjątkowe na skalę światową symulacje, które niezbędne są do opracowywania sposobów obrony przed planetoidami. - Są dwa sposoby podejścia do zagrożeń - mówi dr Maciej Mroczkowski z Wojskowej Akademii Technicznej - można albo nimi epatować, albo starać się im zaradzić. Zdecydowanie wolę to drugie podejście.
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej wraz ze swoimi kolegami z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczynają pracę nad wspólnym projektem - będzie to system śledzenia komet i planetoid (NEOs - Near Earth Objects - obiektów bliskich Ziemi) i oceny zagrożeń, które powodują. Takich projektów funkcjonuje na świecie około dziesięciu - naukowcy zgadzają się jednak, że to o wiele za mało i wciąż niemal zupełnie nie wiemy, co dzieje się wokół naszej planety.
Kosmiczny bilard
Orbita planetoidy 2002 NT7 przecina się z orbitą Ziemi i 1 lutego 2019 roku może dojść do zderzenia - alarmują astronomowie. Skutki takiej katastrofy byłyby straszliwe - dwukilometrowa planetoida może zupełnie zniszczyć cały kontynent i spowodować globalne zmiany klimatyczne. Chmura pyłu przyćmiłaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta