Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pionierzy planetarnej obrony

30 lipca 2002 | Nauka i Technika | ŁK
źródło: Nieznane

Polscy naukowcy rozpoczynają pracę nad projektem budowy systemu śledzenia zagrożeń dla Ziemi

Pionierzy planetarnej obrony

ŁUKASZ KANIEWSKI

Polscy naukowcy tworzą wyjątkowe na skalę światową symulacje, które niezbędne są do opracowywania sposobów obrony przed planetoidami. - Są dwa sposoby podejścia do zagrożeń - mówi dr Maciej Mroczkowski z Wojskowej Akademii Technicznej - można albo nimi epatować, albo starać się im zaradzić. Zdecydowanie wolę to drugie podejście.

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej wraz ze swoimi kolegami z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczynają pracę nad wspólnym projektem - będzie to system śledzenia komet i planetoid (NEOs - Near Earth Objects - obiektów bliskich Ziemi) i oceny zagrożeń, które powodują. Takich projektów funkcjonuje na świecie około dziesięciu - naukowcy zgadzają się jednak, że to o wiele za mało i wciąż niemal zupełnie nie wiemy, co dzieje się wokół naszej planety.

Kosmiczny bilard

Orbita planetoidy 2002 NT7 przecina się z orbitą Ziemi i 1 lutego 2019 roku może dojść do zderzenia - alarmują astronomowie. Skutki takiej katastrofy byłyby straszliwe - dwukilometrowa planetoida może zupełnie zniszczyć cały kontynent i spowodować globalne zmiany klimatyczne. Chmura pyłu przyćmiłaby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2683

Spis treści

Listy

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament