Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pochwała kontrrewolucji

17 sierpnia 2002 | Plus Minus | AH
źródło: Fotoarchiwum

O KSIĄŻCE JACKA BARTYZELA

Pochwała kontrrewolucji

FOT. MARIAN ZUBRZYCKI

ALEKSANDER HALL

Skąd wypływa polityczna bezsilność współczesnej kontrrewolucyjnej prawicy? Wiele jej ideałów jest pięknych. Narodu nie da się zachować bez odwołania się do historycznego dziedzictwa i tradycji. Jak jednak działać skutecznie w epoce demokracji, negując jej podstawową zasadę?

Książka Jacka Bartyzela "Umierać, ale powoli!" poświęcona dziejom myśli kontrrewolucyjnej i monarchistycznej w krajach Europy romańskiej od kongresu wiedeńskiego do czasów nam współczesnych, opublikowana w Wydawnictwie Arcana jest dziełem wybitnym i niezwykłym zarazem. Przedstawia rozległą panoramę myśli rojalistycznej i tradycjonalistycznej prawicy we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Włoszech, rozwijanej w ciągu niemal dwóch stuleci, dając nie tylko świadectwo wielkiej erudycji autora, ale także jego pisarskiego talentu.

Na prawicy "ultra"

Bartyzel pisze z bardzo rzadko spotykanych obecnie pozycji ideowych: prawicy "ultra" - prawicy legitymistycznej. Miał prawicowe poglądy od zawsze. Dawał im świadectwo jako działacz opozycji politycznej w PRL i główny - obok autora tego tekstu - ideolog Ruchu Młodej Polski. Już u progu III Rzeczypospolitej ewolucja poglądów doprowadziła go...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2699

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament