Wspólnoty mieszkaniowej nie można zmusić do rezygnacji z opłat
Wspólnoty mieszkaniowej nie można zmusić do rezygnacji z opłat
Przepisy ustawy z 1994 r. o własności lokali regulujące zarząd nieruchomością wspólną nie dają możliwości "wymuszenia" na drodze sądowej podjęcia przez wspólnotę uchwały określonej treści.
Taką tezę o ogólniejszym znaczeniu zawarł Sąd Najwyższy w wyroku (sygn. I CKN 489/00), z którego wynika m.in., iż nie można zmusić wspólnoty do podjęcia uchwały pozwalającej jej członkom na nieponoszenie zryczałtowanych opłat za centralne ogrzewanie od powierzchni ogrzewanej indywidualnie gazem. Możliwe jest natomiast zaskarżenie uchwały odmawiającej zgody na przystosowanie istniejącej wcześniej wspólnej instalacji do ogrzewania indywidualnego i odłączenie lokum od tej instalacji, a także wymuszenie podjęcia uchwały o udzieleniu lub odmowie tej zgody.
Do sądu z żądaniem zobowiązania wspólnoty mieszkaniowej do podjęcia uchwały, która miała w rezultacie uwolnić ich od ponoszenia zryczałtowanych opłat za centralne ogrzewanie mieszkania ogrzewanego indywidualnie, zwrócili się Jerzy i Maria R., jej członkowie. W lipcu 1995 r. przystosowali istniejącą w ich mieszkaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta