Wielki ekonomista i wyjątkowy człowiek
Wielki ekonomista i wyjątkowy człowiek
Rudi Dornbusch
(1942-2002)
Rudi urodził się i dorósł w Niemczech, w Krefeld. Studiował na uniwersytecie w Genewie, a doktorat uzyskał na uniwersytecie w Chicago w 1971 roku. Przez dwa lata (1972-1974) wykładał na uniwersytecie w Rochester, potem wrócił do Chicago i był profesorem w Podyplomowej Szkole Biznesu na tamtejszym uniwersytecie. W 19975 roku przyjął propozycję Wydziału Ekonomii Massachusetts Institute of Technology i wykładał tam do śmierci.
Zarówno w tematach, jak i w stylu wczesnych prac Rudiego widoczny był wpływ promotora Jego pracy doktorskiej, Roberta Mundella. Tematem tych prac były kursy wymienne, produkcja i stopy procentowe. Ich styl był elegancki i zwodniczo prosty, a skomplikowane modele ekonomiczne zostały w nich sprowadzone do wzajemnego oddziaływania dwóch krzywych. Przez pewien czas tego typu wykresy nazywano nawet wykresami Dornbuscha. Wiele z tych wczesnych prac trafiło do Jego klasycznej już książki "Makroekonomia gospodarki otwartej", opublikowanej w 1980 roku.
Wkrótce po przejściu do MIT, w 1976 roku, Rudi napisał swój najsłynniejszy i niezwykle istotny artykuł "Oczekiwania i dynamika kursów walutowych", dotyczący nadmiernego wzrostu kursów wymiennych. Wahania, jakie pojawiły się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta