Inżynieria gospodarcza
Inżynieria gospodarcza
FOT. ANDRZEJ JACYSZYN
WOJCIECH KURYŁEK
Analizując przedstawione przez rząd propozycje pomocy dla przedsiębiorstw można dojść do wniosku, że bardzo trudno zaprojektować w pełni efektywny system bodźców gospodarczych. Nie oznacza to jednak, że nie należy próbować, choć tego typu rozwiązania są bardziej ryzykowne i wymagają dużo więcej pracy niż recepty ograniczania wydatków budżetowych czy podwyższania podatków. Dlatego też sądzę, że lepiej się skupić na dyskusji nad usprawnieniem tego mechanizmu niż na jego krytyce.
Strategicznym celem polskiej polityki gospodarczej jest wejście naszego kraju do unii walutowej w 2006 roku. Osiągnięcie tego wymaga od rządu podjęcia wysiłku redukcji deficytu budżetowego do poziomu niższego niż 3 proc. PKB w roku 2005; jest to jedno z kryteriów traktatu z Maastricht. A do redukcji deficytu budżetowego stosować można dwa podejścia: obniżanie wydatków albo zwiększenie wpływów do budżetu.
Wydatki czy podatki
Niektóre badania wskazują, że obniżenie wydatków może prowadzić do długookresowego wzrostu gospodarczego - lecz nie musi. Ponadto, przy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta