Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się wygrywa

16 września 2002 | Nasza Europa | PA
źródło: Nieznane

NA PRZETARG Warto zarejestrować działalność w UE, ale bezcenne są kontakty i doświadczenie

Jak się wygrywa

RYS. PAWEŁ GAŁKA

PIOTR APANOWICZ

Polskie firmy, które chciałyby wygrywać przetargi w Unii, mają na to małe szanse, jeżeli nie zarejestrują działalności w którymś z krajów UE. Jeszcze lepiej, żeby miały wieloletnie, pozytywne doświadczenia ze współpracy z unijnymi partnerami. Wówczas jest szansa na uczestnictwo w tzw. przetargach zamkniętych.

Na niemieckim rynku polskie firmy budowlane nie mogą stawać do przetargów o generalne wykonawstwo obiektów. Dozwolone jest jedynie podpisywanie kontraktów podwykonawczych. Wyjątkiem są prace renowacyjne i konserwatorskie. Z tej furtki korzysta Pracownia Konserwacji Zabytków, która działa w Niemczech od 1972 r. i posiada tam dwa centra - w Kolonii i Berlinie.

- Można oczywiście prezentować się na targach i seminariach, ale skuteczność takich metod pozostawia wiele do życzenia - powiedział "Rz" Jerzy Kowal, dyrektor oddziału PKZ na Niemcy. - Najistotniejszym źródłem informacji o przetargach, które mogą nas zainteresować, jest prenumerowany przez nas oficjalny, wychodzący trzy razy w tygodniu, biuletyn informacyjny o nazwie "Bundesausschreibungsblatt", w którym ogłaszane są wszystkie publiczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2724

Spis treści
Zamów abonament