Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela daje się przekonać

16 września 2002 | Nasza Europa | JB
źródło: Nieznane

JAK LOBBOWAĆ Na dwóch urzędników Komisji Europejskiej przypada jeden lobbysta. Polskich - praktycznie ani śladu

Bruksela daje się przekonać

RYS. ANDRZEJ JACYSZYN

JĘDRZEJ BIELECKI

Belgijska stolica jest czołowym centrum światowego lobbingu, bo tu ustala się gros prawa gospodarczego obowiązującego w krajach "15", podejmuje kluczowe decyzje o przyszłości firm i dzieli wielkie pieniądze.

Od czego zacząć lobbing? Przede wszystkim od znalezienia wpływowych i bogatych sojuszników. Na działanie w pojedynkę stać w Brukseli tylko około 500 największych koncernów, które ulokowały tu swoje "biura europejskie".

NIEMAL JAK WOJNA

LOBBING to bardzo częsta forma działalności publicznej, usankcjonowana zwyczajowo i obudowaną prawnie. W poradniku pt. "Sztuka lobbingu w Polsce" - * zawarte jest takie stwierdzenie: "Wspólną formą lobbingu, stosowaną we wszystkich instytucjach demokratycznych, jest głosowanie w wyborach publicznych". W USA słowem lobbysta określa się osobę, która przy pomocy wszystkich prawem dozwolonych środków zawodowo zajmuje się wywieraniem wpływu na rezultaty procesu decyzyjnego władz i kształt aktów prawnych. Klientami lub adresatami działań lobbystów są osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, a więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2724

Spis treści
Zamów abonament