Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Scheda po armii

16 września 2002 | Publicystyka, Opinie | MS

Z opuszczonej bazy wojskowej władze Skarbimierza utworzyły miejsce do atrakcyjnych inwestycji

Scheda po armii

Przez lata Skarbimierz pod Brzegiem kojarzył się jedynie z bazą wojskową. Od dziesięciu lat samorządowcy starają się tę miejscowość zdemilitaryzować. Dziś wójt Andrzej Pulit poszukuje inwestorów, którzy zagospodarują płytę danego lotniska.

Gmina Skarbimierz leży w połowie drogi pomiędzy Opolem a Wrocławiem. W jej sąsiedztwie przecinają się ważne szlaki komunikacyjne - autostrada A4 i jedna z głównych linii kolejowych. To miejsce upodobali sobie wojskowi.

Budynki koszarowe i pas startowy dla samolotów wybudowali Niemcy, po wojnie przejęła je Armia Radziecka. Instalacje dostosowano do obsługi nowoczesnych myśliwców i śmigłowców bojowych, wzmocniono pas startowy, obok wybudowano kilkadziesiąt zamaskowanych betonowych schronów dla maszyn, a w sąsiedztwie pojawiło się osiedle dla wojskowych. Lotnisko i wojskowe miasteczko żyły własnym życiem.

Wszystko zmieniło się na początku lat 90., gdy ze Skarbimierza wyszli Rosjanie, a jednocześnie jego mieszkańcy postanowili odłączyć się od pobliskiego Brzegu i utworzyć własną gminę.

Gminna secesja

- Cokolwiek by mówić o władzach Skarbimierza, należy im się szacunek za determinację w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2724

Spis treści
Zamów abonament