Aby mieć pewność i nie stracić
Aby mieć pewność i nie stracić
AGNIESZKA STEFAŃSKA
To że odebraliśmy klucze do naszego mieszkania, czy nawet że już w nim mieszkamy, wcale nie oznacza, że jesteśmy jego właścicielami. Nawet jeżeli wpłaciliśmy już deweloperowi całą kwotę, na jaką opiewała umowa. Tytuł prawny do lokalu uzyskuje się dopiero po przeniesieniu własności przez podpisanie aktu notarialnego. Dopiero wtedy możemy mieszkanie, sprzedać wynająć, ubezpieczyć czy wystąpić o przydział numeru telefonu.
- By móc podpisać akt notarialny ustanawiający własność lokalu, mieszkanie musi faktycznie zaistnieć w świetle prawa. Oznacza to, że muszą być spełnione dwa warunki: gmina musi wydać pozwolenie na użytkowanie obiektu (o ile wymóg taki, zgodnie z dość powszechną praktyką, został na dewelopera nałożony w pozwoleniu na budowę) oraz wyodrębnić samodzielne lokale mieszkalne - wyjaśnia Andrzej Chełchowski, radca prawny z kancelarii Miller Canfield. - Żeby pozwolenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta