Jak kupić, aby nie żałować
Jak kupić, aby nie żałować
W Polsce nikt nie kontroluje środków wpłacanych spółdzielniom i deweloperom przez klientów. Zdarza się, że pieniądze wpłacane na nową inwestycję służą finansowaniu już kończonej. Coraz więcej nabywców mieszkań czuje się oszukanych, a nowi boją się zawierać transakcje.
W krajach o ustabilizowanych rynkach nieruchomości interesy nabywców zabezpieczają rejestry katastralne z rzetelną informacją o historii nieruchomości, rachunki typu escrow (powiernicze) czy gwarancje tytułu prawnego własności. W Polsce takie usługi występują przy transakcjach sporadycznie, choć np. w USA są po prostu normą.
Kredyt wezmą, zabezpieczenia nie chcą
Nasi deweloperzy jeszcze kilka lat temu nie chcieli finansować inwestycji mieszkaniowych kredytami bankowymi, bo mogli pełną garścią czerpać gotówkę od przyszłych nabywców lokali. Dziś niemal wszyscy muszą korzystać z kredytu, bo nawet w ukończonych inwestycjach mają niesprzedane lokale.
Bronią się natomiast ciągle przed escrow, czyli rachunkiem powierniczym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta