Z morza na ląd
Z morza na ląd
Platforma wydobywcza Petrobaltic, dziennie 120 tys. m3 gazu spalało się bezproduktywnie
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Nafta i węgiel nadal dominują w światowej gospodarce, ale najbogatsze kraje sięgają coraz chętniej po nowe technologie, coraz bardziej przyjazne środowisku. W tym kierunku zmierza też Polska.
Władysławowo leży u nasady Półwyspu Helskiego, w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Liczy 12 tys. mieszkańców, ale w sezonie letnim przyjeżdża tu ponad 50 tys. turystów. Nadmorski kurort znany jest bowiem ze słonecznej szerokiej plaży, pięknych lasów i cichych hotelików. Obecnie przybywa mu dodatkowa atrakcja. Firma Energobaltic zbudowała na terenie miasta, w jego części przemysłowo-portowej, nowoczesną elektrociepłownię gazową. Zastąpi ona stare dymiące kotłownie węglowe i olejowe.
Gaz do miasta dostarczy platforma wiertnicza na Bałtyku.
Najciekawszym przedsięwzięciem z technologicznego punktu widzenia jest budowa pod dnem morskim i na lądzie 82-km gazociągu.
Najkorzystniejszą stroną inwestycji jest ochrona środowiska.
Zamiast węgla
Elektrociepłownia we Władysławowie już rusza. W piątek rozpoczęła pracę część ciepłownicza instalacji pozwalającej na wykorzystanie gazu odpadowego z morskiej kopalni ropy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta