Unia na czterech filarach
Unia na czterech filarach
- Kto podpisał apel
- Lepiej się poznać i bardzej lubić: Senator Andrzej Wielowieyski , przewodniczący Polskiej Rady Ruchu Europejskiego
- Ściślejsza integracja jest konieczna: Profesor Piotr Węgleński , rektor Uniwersytetu Warszawskiego
- Dlaczego warto posługiwać się hasłem czwartego filaru: Jeremi Sadowski , dziennikarz, jeden z inicjatorów apelu Stwórzmy czwarty filar Unii! - apelują w swej deklaracji polscy intelektualiści. To pierwszy przypadek, kiedy polscy twórcy i naukowcy oficjalnie występuje z tak fundamentalnym pomysłem na to, jak ma wyglądać Unia Europejska już po naszym przystąpieniu.
Co to takiego "czwarty filar"? Obecna Unia zbudowana jest na 3 filarach. Pierwszy to głównie sprawy gospodarcze, drugi - wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwo, zaś trzeci - to wymiar sprawiedliwości oraz sprawy wewnętrzne. Polscy intelektualiści, sygnatariusze apelu przygotowanego przez Polską Radę Ruchu Europejskiego, uważają, że trzeba objąć wspólną polityką europejską naukę, edukację i kulturę. I to właśnie miałby być brakujący filar Unii.
Polska Rada Ruchu Europejskiego jest organizacją pozarządową działającą od 1992 roku. Stawia sobie za cel wspieranie integracji Polski z UE. Przewodniczy jej senator Bloku Senat
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta