Przed 50. rocznicą wyzwolenia obozu w Oświęcimiu: Atmosfera nie taka zła
Przed 50. rocznicą wyzwolenia obozu w Oświęcimiu: Atmosfera nie taka zła
Przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów wezmą udział w obchodach 50. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu -- powiedział "Rzeczpospolitej" dyrektor kongresu, Elan Steinberg. Kilku reprezentantów tej organizacji znajdzie się w Krakowie podczas oficjalnych uroczystości 26 stycznia. Większość z nich weźmie tego dnia udział w "alternatywnych" żydowskich obchodach, które odbędą się w Brzezince. Będzie tam również Elie Wiesel, który wystąpi podczas oficjalnych obchodów przewidzianych na piątek, 27 stycznia w Brzezince. Następnie poprowadzi on żydowską modlitwę za zmarłych, Kadisz, niezależnie od tego, czy będzie ona w oficjalnym programie czy nie.
Elan Steinberg nie potrafił powiedzieć, czy przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Edgar Bronfman będzie w czwartek przemawiał w Krakowie -- jak przewiduje program oficjalny -- czy też uda się z większością przedstawicieli kongresu do Brzezinki.
Wcześniej Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były więzień Oświęcimia, powiedział dziennikowi "New York Times", że w przygotowaniach do upamiętnienia wyzwolenia Oświęcimia "panuje bałagan". W obchodach postanowiła nie brać udziału była więźniarka Oświęcimia Simone Veil, minister zdrowia i spraw socjalnych Francji, która uznała, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta