Więcej sprzedajemy
Mleko i jego przetwory w handlu zagranicznym
Więcej sprzedajemy
Mleczna rzeka od kilku lat opada, od 1990 roku jej stan obniżył się o prawie cztery miliony litrów. Zmniejsza się także udział skupu w produkcji, do sprzedaży i dalszego przetwórstwa za pośrednictwem spółdzielni mleczarskich trafia nieco ponad połowa mleka (tab. 1) . Jedną czwartą produkcji właściciele krów przeznaczają na własne potrzeby konsumpcyjne, 6 procent na pasze, 14 procent na sprzedaż pozaspółdzielnianą. Nie inwestują, z braku środków, w polepszenie jakości mleka i lepszą organizację skupu. Zamiast poprawy jakości genetycznej pogłowia krów, zaznacza się widoczny regres.
Nadal prawie 63 procent mleka dostarczają drobni wytwórcy, właściciele jednej, dwóch lub trzech krów. Ich dzienne dostawy nie przekraczają 20 litrów. W tej statystyce tylko 10 procent dostawców dostarcza dziennie ponad 50 litrów. Porównywalne wskaźniki wykazują kraje afrykańskie i azjatyckie, ale nasza przewaga zaznacza się w ilości. Polska mleczna rzeka jest nieco większa od kanadyjskiej, znacznie większa od szwedzkiej i dwukrotnie od fińskiej.
Dzięki ulgom celnym
Do 1994 r. więcej mleka, napojów mlecznych i serów sprowadzaliśmy niż eksportowaliśmy (tab. 2) . W ub. r. zanotowano (po raz pierwszy od 1990...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta