Informacje
Informacje
Rząd o "mapie (nie) prywatyzacji"
Ile państwa w gospodarce
Dokończenie 1
"Mapa prywatyzacji" ma już długą historię. Pod naciskiem posłów obowiązek sporządzenia tego typu dokumentu, czyli sprecyzowania, co i kiedy prywatyzować, zapisano w "Kierunkach prywatyzacji" na 1994 r. Materiał, przygotowany przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych, nie miał jednak charakteru geograficznego, lecz -- strategiczny, czyli precyzował np. , co trzeba uwzględnić przy decyzjach prywatyzacyjnych. Po wstępnej akceptacji przez konferencję uzgodnieniową, ministerstwa w końcu nie doszły do porozumienia i rząd przekazał CUP zadanie przygotowania nowego dokumentu.
Materiał CUP nie mówi, co prywatyzować, ale -- czego nie prywatyzować, czyli określa sposób i zakres sprawowania kontroli nad niektórymi branżami i rodzajami przedsiębiorstw. Autorzy wyszli z założenia, że państwo nad pewnymi odcinkami gospodarki musi sprawować różne formy kontroli, w tym -- bezpośredniej (zachowanie praw własności) , pośredniej (instrumenty polityki podatkowej, celnej itp. służącej kontroli nie -- przedsiębiorstwa, lecz np. rynku, na którym działa przedsiębiorstwo) .
Co do projektu stanowiska rządu, bo taki charakter ma mieć ten dokument, nie mogli się już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta