Warszawa daje argumenty przeciwnikom
Kiedy Polska w NATO
Warszawa daje argumenty przeciwnikom
Rozmowa z profesorem Zbigniewem Brzezińskim
Pańska koncepcja, zaprezentowana m. in. w prestiżowym kwartalniku "Foreign Affairs", aby rozszerzyć NATO o państwa Europy Środkowowschodniej i jednocześnie uspokoić Rosję, proponując jej specjalny traktat o nieagresji z NA-TO, zdobywa sobie coraz więcej zwolenników wśród mężów stanu w USA i w Europie. Kto opowiedział się za takim rozwiązaniem?
Tego typu koncepcja nie zawsze jest popierana w stu procentach. Jednak podobne myśli wysunął przede wszystkim sekretarz generalny NATO Willy Claes, a także -- po ogłoszeniu mojego planu -- Henry Kissinger. Poglądy bardzo zbliżone do moich ma w tej kwestii również Volker Rühe, minister obrony narodowej Niemiec. Wiem, że pracuje się nad nią w Departamencie Stanu.
Szanse na jej realizację uważam za dobre, zależy to jednak od kilku czynników. Przede wszystkim od energicznego przywództwa politycznego Stanów Zjednoczonych. To stoi pod pewnym znakiem zapytania ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną w USA. Generalnie uważam jednak, że większa rola, jaką obecnie będą odgrywać republikanie w nadawaniu ogólnego kierunku polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych, powinna pozytywnie wpłynąć na tę sprawę. Poza tym wiele zależy od sytuacji w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta