Kriochirurgia żylaków
Kriochirurgia żylaków
W Polsce od dwóch lat z powodzeniem wykorzystywana jest metoda kriochirurgicznego usuwania żylaków kończyn dolnych. Potrafi ją stosować wielu chirurgów. W samej Warszawie jest ich dziesięciu. Podobne zabiegi wykonują też specjaliści niemal we wszystkich ośrodkach akademii medycznych na terenie kraju. Wykonywane są zarówno w szpitalach, jak i w prywatnych klinikach.
Choroba żylakowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości. W Polsce prawdopodobnie cierpi z tego powodu 2 mln kobiet oraz pół miliona mężczyzn. Panowie rzadziej chorują, ale spośród nich ofiarami żylaków są najczęściej ci, którzy podejmują krótkotrwałe, ale częste wysiłki fizyczne. Najlepszym przykładem są ciężarowcy i zapaśnicy. Narażeni są oni na nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, który utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych.
Skłonności dziedziczne
U kobiet, wiadomo, żylaki najczęściej pojawiają się w okresie ciąży i porodu. Powiększona macica uciska żyły miednicy, co zwiększa zastój krwi w nogach. Podobnie dzieje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta