Konstytucja lekarzy i pacjentów
Konstytucja lekarzy i pacjentów
Lech K. Paprzycki
Konieczność uchwalenia nowej ustawy o zawodzie lekarza jest bezdyskusyjna, gdyż -- zdaniem wszystkich, zwłaszcza lekarzy, ale też i prawników zajmujących się prawnymi zagadnieniami medycyny -- ta obowiązująca od 1950 r. nie wystarcza u progu XXI w. 21 stycznia 1995 r. wejdzie w życie ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, odpowiadająca standardom europejskim w psychiatrii, a nowoczesnej ustawy dotyczącej wszystkich lekarzy i wszystkich pacjentów ciągle brak. Zaawansowanie prac w Sejmie, intensywne działania podkomisji z udziałem licznego grona ekspertów stwarzają nadzieję na powstanie dobrego aktu normatywnego w stosunkowo krótkim czasie.
Z całą pewnością niełatwo jest pogodzić, w dobrym znaczeniu tych słów, interesy lekarzy, pacjentów, a niejednokrotnie również rodzin pacjentów. Ci ostatni kontaktują się i z lekarzem, i z chorym, a często będąc jedynym partnerem dla lekarza, podejmują ważkie decyzje w zastępstwie pacjenta.
Nie sposób w krótkim tekście przedstawić wszystkie istotne proponowane rozwiązania, dlatego ograniczę się do tych najważniejszych, zarówno dla lekarza jak i dla pacjenta.
Prawo wykonywania zawodu
Takim niewątpliwie fundamentalnym unormowaniem jest przepis mówiący o tym, komu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta