Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego nie ma w konstytucji

19 stycznia 1995 | Gazeta | PW

Czego nie ma w konstytucji

Mała konstytucja jest dziś przedmiotem krytycznych opinii wielu prawników, polityków i publicystów. Słusznie wskazuje się na to, że ma liczne luki i posługuje się niejasnymi sformułowaniami. Daje to nieraz okazję do nazbyt dowolnej jej interpretacji. Usiłuje się zwłaszcza poszukiwać w przepisach małej konstytucji i innych aktów konstytucyjnych obowiązujących obecnie w Polsce znaczeń, jakich one nie mają.

Resorty prezydenckie

Wedle niektórych komentatorów mała konstytucja powołała do istnienia tzw. resorty prezydenckie. Pojęcia "resort prezydencki" lub "minister prezydencki" zostały wprowadzone do powszechnego obiegu głównie przez dziennikarzy i mają publicystyczne tylko znaczenie. Są one co najwyżej daleko posuniętymi skrótami myślowymi. Ani mała konstytucja, ani żaden inny akt obowiązującego w Polsce prawa takich pojęć nie zna. Istnienie instytucji, których mają być nazwą, wywodzi się z przepisów dotyczących konstytucyjnoprawnej pozycji prezydenta RP oraz z przepisu określającego szczególny tryb powoływania ministrów w trzech resortach: spraw zagranicznych, wewnętrznych i obrony. Chodzi tu głównie o art. 28, 32, 34, 35 i 61 małej konstytucji. Z przepisów tych jednak nie wynika, że ministrowie ci są reprezentantami prezydenta (tak jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 380

Spis treści
Zamów abonament