Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej środków, łagodniejsze kryteria

19 stycznia 1995 | Ekonomia | AS

Nowe zasady tworzenia rezerw na ryzyko w bankach

Więcej środków, łagodniejsze kryteria

Od 1 stycznia br. banki muszą tworzyć rezerwy nie tylko na złe kredyty, ale na wszystkie aktywa obciążone ryzykiem. NBP zapowiada, że nie powinno to dodatkowo zmniejszyć wyniku finansowego banków. Regulacja wynika z nowej ustawy o rachunkowości i jest zgodna z międzynarodowymi standardami.

W nowej regulacji znajduje zastosowanie podstawowa zasada sztuki bankowej, że wszystkie aktywa na których ciąży ryzyko, każda operacja finansowa, powinny być zabezpieczone odpowiednią rezerwą -- wyjaśnia Władysław Kulczycki, doradca prezesa NBP. Poprzednie zarządzenie z listopada 1992 roku mówiło wyraźnie tylko o rezerwach na kredyty i gwarancje. Banki oczywiście mogły tworzyć zabezpieczenia na inne aktywa i niektóre robiły to. Nowe zarządzenie przewiduje, że banki będą musiały tworzyć rezerwy na praktycznie wszystkie aktywa, nawet niektóre środki trwałe, z wyjątkiem tych, za którymi stoją gwarancje Skarbu Państwa lub Narodowego Banku Polskiego. Rozszerzony więc został przedmiotowy zakres rezerw.

Klasyfikacja i zabezpieczenia

NBP starał się tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 380

Spis treści
Zamów abonament